سوهان زعفرانی با کره حیوانی خالص | گز زعفرانی | سوهان حاج رضا مقامی شعبه آزاد
فروشگاه سوهان آزاد

سوهان، سوغاتی سالم و مقوی، از دیروز تا امروز

درباره سوهان

سوهان چیست؟
سوهان یکی از مهم‌ترین سوغات و هدایای سنتی ایرانیان است که مورد استقبال اغلب از گردشگران ومسافران می‌باشد که قدمت تولید آن به زمان قاجار بر میگردد.. در سال‌ 1252 هجری شمسی همزمان با پایان ساختمان صحن عقیق حرم مطهر حضرت معصومه (س)، در مراسم افتتاحیه هنگام پذیرایی حاضرین، شیرینی جدیدی تهیه شده بود. که مورد استقبال شدید شرکت کنندگان در مراسم از جمله یکی از مقامات دربار قرارگرفت, و به مذاقش خوش آمد. نقل میشود که ایشان بعد از صرف این شیرین این عبارت را گفتند:" این شیرینی مثل سوهان ناهارم را هضم کرد". پس از آن بود که به این شیرینی , واژه " سوهان" اتلاق گردید و نامش در ادبیات ایرانی "سوهان" شد. با توجه به استقبال بی نظیرمردم و مقامات آن زمان تولید و مصرف سوهان رواج یافت.هر چند در ابتدا ویژه بزرگان افراد متمول بود. اما به تدریج مصرف این شیرینی و سوغات سالم و مقوی و مغذی به قدری گسترش یافت که همه مسافران و گردشگران با هم توان مالی , مقادیر و کیفیت های مختلفی از این سوهان را خریداری و مصرف می نمایند.

تعریف
سوهان نوعی شیرینی اصیل و سنتی است که از ترکیبی از آرد گندم، جوانه گندم، و روغن بوده و دارای بافت بسیار فشرده و رنگ قهوه‌ای روشن متمایل به قرمزمی‌باشد.

مواد اصلی
مواد اصلی سوهان عبارت است از : جوانه گندم، آرد گندم , شکر سفید, وزرده تخم مرغ و کره حیوانی ( روغن مورد استفاده در تهیه سوهان می‌تواند روغن نباتی، حیوانی و یا کره باشد- که در نوع مرغوب آن از کره حیوانی خالص استفاده می شود که هم لذیذ تر و ترد تر و هم خواص آن بیشتر می باشد.

مواد فرعی
علاوه بر ترکیبات اصلی , مواد مفید و مغدی ای به به سوهاناضافه می شود که علاوه بربهبود طعم و بو و جذابیت آن باعث افزایش کیفیت تغذیه ای آن نیز می گردد.مشهور ترین و پرکاربردترین این مواد عبارتند از: مغزپسته , زعفران، هل و گلاب. استفاده از زعفران فراوان در سوهانباعث ایجاد رنگی بسیار جذاب و دلچسب در سوهان می شود که یکی از این نوع سوهان ها , سوهان آزاد که به کاربرد زعفران فراوان در سوهان مشهور می باشد.
متاسفانه برخی تولید کنندگان سوهان به دلیل قیمت بالای زعفران از رنگهای مصنوعی استفاده میکنند که البته تشخیص این امر با تست نمونه سوهان مشخص می شود. بدیهی است افزودن هر نوع رنگ و اسانس مصنوعی به در سوهان غیر مجاز میباشد.

خواص سوهان : سوهان سرشاراز انرژی و ویتامین
سوهان انرژی‌زا بوده و بخش زیادی از خواص آن در جوانه گندم آن می باشد. جوانه گندم باعث تردی سوهان می‌شود. جوانه گندم دارای عناصر مفیدی از جمله فسفر، منیزیم کلسیم و نیز سرشار ازاسیدهای آمینه مفید و ویتامین‌ های گروه «B» ،«E» و«C» می‌باشد.
این شیرینی با داشتن جوانه گندم، علاوه بر ویتامین و املاح معدنی , پروتئین فراوانی دارد همچمین جوانه گندمموجود درسوهان با وجود قندهای طبیعی , با ذخیره‌سازی انرژی در بدن,به بهبود عملکرد عضلانی وایجاد احساس شادابی و جلوگیری از بی‌حالی بدن کمک می کند.
اگر چه در تولید سوهان , هم روغن نباتی می توان بهره جست و هم از کره حیوانی استفاده نمود , اما در میان روغنها، کره حیوانی طعمی لذیذترداشته و به همراه هل و شکر طعم تردی تافی‌مانندی را به سوهان می بخشد.
به جهت ایجاد رنگ و طعمی لذیذ در سوهان , استفاده از زعفران در این محصول بسیار حائز اهمیت می باشد.
برخی از عرضه کننده های معتبر در قم هستند که میتوان به کیفیت و خالص بودن مواد اولیه آن اعتماد کرد. در سایت ما به صورت تلفنی و اینترنتی میتوانیدبه یکی از این مراکز که در تولید سوهان خود از کره حیوانی خالص و زعفران فراوان بهره می گیرد , دسترسی پیدا کنید.

بهداشت سوهان

- سوهان را پشت شیشه اتومبیل و مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
- برای ثابت ماندن کیفیت محصول، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
- از همه مهم‌ تر آن که هنگام مصرف این شیرینی وطنی مراقب وزن، قند و چربی خون تان باشید.
- در آخر این که بعد از خوردن این شیرینی خوشمزه، مسواک زدن فراموش نشود.

فروشگاه سوهان آزاد